למה ללמוד הנדסת חשמל בטכניון?

הפקולטה להנדסת חשמל בטכניון מדורגת בין 10 הפקולטות להנדסת חשמל ומדעי המחשב המובילות בעולם, ונחשבת למגוונת ביותר מבחינת תחומי המחקר והלימוד. הפקולטה הינה מקור מרכזי למהנדסים המובילים את פיתוח תעשיית ההיי-טק המתקדמת בישראל בתחומי האלקטרוניקה, המחשבים והתקשורת. למעלה מ-10,000 בוגריה ובוגרותיה הם ממובילי וממייסדי תעשיית ההיי-טק בארץ, ובהם כ- 70% מהמנכ"לים והסמנכ"לים לפיתוח.

הפקולטה להנדסת חשמל היא הגדולה בטכניון. לומדים בה כ- 1700 סטודנטים לתואר ראשון ועוד כ- 360 לתואר שני ולדוקטורט. הפקולטה מקיימת תוכניות לימודים לתואר ראשון בהנדסת חשמל, בהנדסת מחשבים ותוכנה, בהנדסת חשמל-פיסיקה (תואר משולב) ובהנדסת מחשבים, וכן תוכניות לימודי מוסמכים לקראת תואר מגיסטר ודוקטור.

דברים שכדאי לדעת על הפקולטה להנדסת חשמל בטכניון
חשמל

מהי הנדסת חשמל?

מהנדס פועל לקראת השגת מטרה ספציפית ומועילה, תוך ניצול מיטבי של כלים שפותחו בהנדסה וכן המדעים המדויקים (פיסיקה, מתמטיקה, ביולוגיה ועוד). לעיתים המידע או הכלים הדרושים אינם בנמצא או אינם טובים דים והפיתוח הופך למחקר טהור יותר בתחומי המתמטיקה או הפיסיקה.

המושג "הנדסת חשמל" מקיף כיום מגוון רחב ביותר של תחומים. נפרט מעט אודות ארבעה מהתחומים:אלקטרוניקה, מחשבים, תקשורת ועיבודת אותות.

חשמל

מדוע ללמוד הנדסת חשמל בטכניון?

הפקולטה הינה מרכז של מצוינות במחקר תאורטי ויישומי, תורמת לקידום הידע בהנדסת אלקטרוניקה, מחשבים ותקשורת בישראל ובעולם. פעילות הפקולטה הינה נדבך מרכזי ביסודות הטכנולוגיים והמדעיים של מדינת ישראל. לפקולטה יחסים הדוקים עם התעשיה, וכן שיתוף פעולה נרחב בפרוייקטים מחקריים-תעשייתיים ייחודיים.

פעילות אקדמית

תוכניות הלימודים בפקולטה, הן של לימודי הסמכה והן של לימודי מוסמכים, דורגו כ"מצויינות", על ידי ועדת בחינה בינלואומית. כמו כן ציינה הועדה כי רמת מעבדות לימודי הסמכה, הפרויקטים, ואיכות הסטודנטים נמצאים כולם בשורה הראשונה. תוכנית הלימודים מספקת לסטודנטים הן ידע תאורטי מקיף והן נסיון מעשי הנרכש במעבדות המצוידות במכשור מתקדם. בנוסף לניסויים לימודיים נדרשים הסטודנטים לבצע פרויקטים, ובכך נחשפים למחקר המתקדם המתבצע בפקולטה.

הפקולטה מעודדת ומתגמלת מצויינות. סטודנטים בעלי הישגים אקדמיים גבוהים במיוחד זוכים לתנאים מיוחדים. בוגרי הפקולטה מחוזרים כל העת על ידי התעשייה, ומחזיקים במשרות בכירות בתעשיית ההיי-טק בארץ.

חשמל

סטודנטים מצטיינים

הפקולטה מעודדת מצוינות בלימודים ורואה בה מטרה חשובה ביותר. במסגרת טיפוח המצוינות פותחה עבור סטודנטים מצטיינים תוכנית לימודים גמישה, הכוללת גם קבוצת התמחות ומקצועות בחירה פקולטיים המיועדים לסטודנטים מצטיינים בלבד. בהנחייתו של חבר סגל, יכולים סטודנטים מצטיינים להרכיב תוכנית לימודים המתחשבת בצורה מירבית ביכולותיהם האישיות ובשאיפותיהם המקצועיות. ניתן לשלב גם מקצועות מתוכנית הלימודים לתואר שני ומקצועות ממסלולים אחרים בפקולטה.

חשמל

מחקר

פעילות המחקר בפקולטה נרחבת, וכוללת את שלל התחומים המוזכרים למעלה. המחקר התאורטי והניסויי המבוצע בפקולטה, מבוצע ע"י חברי סגל באופן עצמאי, או בשיתוף פעולה עם קולגות מהטכניון או ממוסדות מחקרים מובילים בעולם. מחקר ניסויי מבוצע במסגרת של מספר מרכזי מחקר ומעבדות, ומשלב פרויקטים של סטודנטים לתארים מתקדמים, וכן פרויקטים המבוצעים ע"י סטודנטים ללימודי הסמכה כחלק מתהליך הלימוד שלהם. נציין רק חלק מהתחומים בהם מבוצע מחקר מתקדם במרכזים אלו: אופטואלקטרוניקה, מיקרואלקטרוניקה, תקשורת, עיבוד אותות, ראיה ממוחשבת, רשתות מחשבים ומערכות מקבילות.
פעילות המחקר בפקולטה, במספר תחומי מחקר מובילים, מדוגרת בשורה הראשונה.